ZABIEG LASEROWEGO USUWANIA ŻYLAKÓW
Żylaki kończyn dolnych, które można zaobserwować tuż pod powierzchnią skóry zwykle są spowodowane niewydolnością zastawek głównych żył powierzchownych – żyły odpiszczelowej i / lub odstrzałkowej. Zastawki tych żył mają za zadanie zapobieganie cofaniu się krwi w rozkurczu serca. Ich niewydolność prowadzi do powstawania nadciśnienia w długich żyłach powierzchownych kończyn, a w konsekwencji do poszerzania się żył i żylaków. Skuteczne leczenie żylaków polega na zamknięciu niewydolnych głównych żył, a następnie usunięciu ich żylakowato zmienionych bocznic.
Zabieg laserowego zamknięcia niewydolnych głównych żył powierzchownych polega na przezskórnym wprowadzeniu do ich wnętrza cienkiego światłowodu, a następnie ich obkurczeniu pod wpływem światła lasera. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym pod kontrolą aparatu USG. Po zabiegu w kolejnych tygodniach dochodzi do włóknienia i zaniku niewydolnej żyły.
Laserowe zamknięcie niewydolnych żył określane jest również angielskimi skrótami:
EVLT – EndoVenous Laser Therapy lub EVLA- EndoVenous Laser Ablation
ZNIECZULENIE
Zabieg laserowego zamknięcia niewydolnych żył wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Poprzez kilka nakłuć wzdłuż całej żyły podaje się środek znieczulający. Podawanie środka znieczulającego może powodować przejściowy dyskomfort, który szybko ustępuje. Dzięki temu typowi znieczulenia sam zabieg laserowego zamknięcia niewydolnych żył jest w zasadzie bezbolesny, a pacjent morze bezpośrednio po zabiegu wrócić do domu.
PRZYGOTOWANIE DO ZABIEGU
Zabieg laserowego usuwanie żylaków najczęściej nie wymaga specjalnego przygotowania. Zwykle nie ma konieczności wykonywania żadnych badań laboratoryjnych ani modyfikowania dawkowania przewlekle przyjmowanych leków. Ewentualna konieczność wykonania badań czy zmiany leczenia w okresie okołooperacyjnym jest ustalana w czasie konsultacji kwalifikującej do zabiegu. Na 6 godzin przed zabiegiem należy powstrzymać się od jedzenia i picia.
PRZECIWWSKAZANIA
Ostatecznej kwalifikacji do laserowego leczenia żylaków kończyn dolnych dokonuje lekarz podczas wizyty konsultacyjnej. Po wykonaniu badania USG żył kończyn dolnych decyduje o typie zabiegu jaki należy wykonać i możliwości jego przeprowadzenia. Zabieg laserowego leczenia żylaków kończyn dolnych nie może być przeprowadzony jeśli u pacjenta występuje:
• uczulenie na środek znieczulający (lignokaina)
• zakrzepica żył głębokich i zatorowość płucna
• zakażenie miejsca operowanego lub infekcja uogólniona
• długotrwałe unieruchomienie
• ciąża i karmienie piersią
MOŻLIWE POWIKŁANIA
Zabieg laserowego zamknięcia niewydolnych żył jest bardzo bezpieczny. Poważne powikłania zdarzają się bardzo rzadko. Zwykle po zabiegu obserwuje się przemijający obrzęk wzdłuż zamykanej żyły i zasinienie w miejscach nakłuć. Dolegliwości te nie przeszkadzają w normalnym funkcjonowaniu, mają niewielkie nasilenie i ustępują zwykle po około 2 – 3 tygodniach.
POSTĘPOWANIE PO ZABIEGU
Po zabiegu laserowego usuwania żylaków należy zastosować się do zaleceń lekarza, co ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa i skuteczności wykonanego zabiegu.
Bezpośrednio po zabiegu na operowaną kończynę zakładana jest pończocha uciskowa, którą należy nosić przez 1 – 2 doby bez przerwy, a następnie przez 7-14 dni jedynie w ciągu dnia. Zwykle konieczne jest również stosowanie profilaktyki przeciwzakrzepowej podawanej w formie zastrzyków podskórnych. Leki te mają za zadanie zabezpieczyć pacjenta przed powikłaniami zakrzepowymi.
PO ZABIEGU
Czas dochodzenia do pełnej sprawności po zabiegu laserowego zamknięcia niewydolnych żył jest bardzo krótki. Bezpośrednio po zabiegu pacjent może samodzielnie iść do domu i wykonywać normalne czynności życiowe. Prowadzenie pojazdów mechanicznych bezpośrednio po zabiegu nie jest wskazane, w związku z tym sugerujemy odebranie pacjenta przez osobę towarzyszącą. Łagodne dolegliwości bólowe, zasinienia i obrzęk ustępują zwykle po 2 tygodniach. Po tym okresie może pojawić się uczucie ciągnięcia wzdłuż zamkniętej żyły z towarzyszącym łagodnym dyskomfortem. Jest to objaw ostatecznego zamykania się i włóknienia żyły poddanej terapii laserowej, który samoistnie ustępuje. Aby utrzymać dobry efekt zabiegu należy przestrzegać zalecenia stosowania pończoch uciskowych w okresie pooperacyjnym. Podczas wizyty kontrolnej po około 4 tygodniach oceniane są efekty zabiegu oraz ewentualna konieczność wykonania zabiegów uzupełniających (miniflebektomia, skleroterapia).
Oddział
Plac Powstańców Śląskich 1/116
+48 728 888 601
71 367 11 05
Oddział
przy ul. Energetycznej 8/1
+48 796 169 103
71 361 86 30