Pracownia USG
Na czym polega USG?
Metoda obrazowania narządów przy pomocy ultrasonografii (USG) wykorzystuje fale akustyczne o wysokiej częstotliwości, niesłyszalne dla ludzkiego ucha, w zakresie od 1 do 10 MHz. Fale te wnikają bezboleśnie do ciała nie uszkadzając komórek. W przeciwieństwie do promieni rentgenowskich fale akustyczne są całkowicie bezpieczne, badanie nie wymaga stosowania środków kontrastowych. Każdy narząd odbija ultradźwięki inaczej, dzięki czemu można badać jego strukturę i ujawnić nieprawidłowości. Niektórzy badacze porównują USG do systemu nadawczego nietoperza, “widzącego” otoczenie i przeszkody, które odbijają wysyłane przez niego ultradźwięki.
USG gruczołu krokowego ( prostaty)
USG przezodbytnicze (transrektalne) to badanie, które pozwala ocenić strukturę gruczołu krokowego. Wykonywane jest w pozycji leżącej na boku z podkurczonymi nogami tyłem do lekarza. Najpierw lekarz bada palcem przez odbyt, a wprowadza sondę ultrasonograficzną. Badanie jest bezbolesne, trwa około 10 minut, sonda USG ma grubość porównywalną do palca. USG przezodbytnicze możliwia dokładne zmierzenie prostaty i obliczenie jej objętości , zlokalizowanie nieprawidłowości np. przerostu, nowotworów, kamicy, torbieli i innych. Ponadto badanie pomaga w zaplanowaniu wielu zabiegów urologicznych, co zwiększa szansę ich powodzenia leczenia.
Jak się przygotować do USG?
Badania USG tarczycy, węzłów chłonnych, slinianek, piesi nie wymagają wcześniejszego przygotowania. U kobiet miesiączkujących USG piersi najlepiej wykonać w pierwszej fazie cyklu tj od 5 do 10 dnia cyklu ( licząc o pierwszego dnia krwawienia miesięcznego). Jeśli planujemy USG jamy brzusznej wskazane jest aby przez kilka dni przed badaniem nie jeść potraw ciężkostrawnych i prowokujących nadmierne wytwarzanie gazów. W dniu badania lepiej być na czczo. Jeśli badanie odbędzie się w godzinach popołudniowych można zjeść lekkostrawne śniadanie.
Bezpośrednio przed badaniem nie wskazane jest palenie tytoniu. Na godzinę lub półtorej przed wejściem do gabinetu dobrze jest wypić przynajmniej litr niegazowanej wody mineralnej lub niesłodzonej herbaty, by podczas badania pęcherz był wypełniony (musimy odczuwać parcie na mocz). Niekiedy lekarz może zalecić, aby wieczorem poprzedniego dnia zażyć środek przeczyszczający. Do USG układu moczowego należy mieć wypełniony pęcherz moczowy,zalecane ok.1,5 godz.przed badaniem wypić ok. litr niegazowanego płynu.