prof. dr hab. Joanna Rymaszewska

specjalista psychiatra

przyjmuje
Wt. 14:30 – 18:30
Czw. 14:30 – 18:30


available in english

Oddział przy placu
Powstańców Śl. 1/116

e-mail: przychodnia@polimed.wroclaw.pl

Cennik
pełna konsultacja300 zł
krótka konsultacja kontrolna240 zł
Full consultation400 zł
short follow-up consultation300 zł

Kontakt w sprawie wizyt online (Skype, WhatsApp lub telefonicznych), ustalenia terminu i formy:
Mail: prof.joanna.rymaszewska@gmail.com lub sms 736060266

Prof. Joanna Rymaszewska

– kieruje Katedrą i Kliniką Psychiatrii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu przy wyb. Pasteura 10
– kieruje Kliniką Psychiatrii, w tym oddziałem psychiatrycznym oraz psychogeriatrycznym Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu przy wyb. Pasteura 10
– członkini zarządu Europejskiego Towarzystwa Medycyny Psychosomatycznej (EAPM), członkini Europejskiego Towarzystwa Psychiatrycznego
– wiceprezeska i członkini zarządu Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego
– lekarka o ponad 20-letnim doświadczeniu, wieloletnia konsultantka psychiatra uniwersyteckich szpitali klinicznych i Dolnośląskiego Centrum Onkologii
– współzałożycielka Centrum Spotkań na Ciepłej dla osób z otępieniem i ich opiekunów.

W swojej pracy klinicznej i naukowej prof. Rymaszewska zajmuje się zaburzeniami emocjonalnymi, psychotycznymi, otępieniem i innymi problemami wieku podeszłego, ich leczeniem biologicznym, ale także oddziaływaniami pozafarmakologicznymi.

Współpracuje z specjalistami innych dziedzin medycyny oraz psychoterapeutami (terapia psychodynamiczna, poznawczo-behawioralna, interwencja krótkoterminowa, systemowa) i psychologami oraz psychodietetykami, fizjoterapeutami, terapeutami uzależnień. 


Wśród nowoczesnych metod wspierających terapię zaburzeń psychicznych wykorzystuje krioterapię ogólnoustrojową, przezczaszkową stymulacją magnetyczną (Transcranial Magnetic Stimulation, TMS) oraz głęboką stymulacją mózgu (Deep Brain Stimulation, DBS) współpracując z neurochirurgami.
Jest współautorką ponad 320 publikacji naukowych oraz książek i podręczników, m.in. „Zaburzenia psychiczne w chorobach somatycznych”, „Psychiatria – co nowego?”, „Psychiatria na obcasach”, „Psychiatria pod krawatem”, „Co należy wiedzieć o otępieniu?” praktyczny przewodnik rozpoznawania i leczenia dla lekarzy oraz „Co należy wiedzieć o otępieniu?” poradnik dla pacjentów i ich rodzin. Współpracuje ściśle z Urzędem Miasta Wrocław oraz MOPS w ramach projektów międzynarodowych („Domowa Przystań”, „Każdego dnia bezpieczniej w DDP”).

Prof. Joanna Rymaszewska oferuje diagnostykę i leczenie obejmujące:
 • zaburzenia nastroju, depresje, chorobę afektywną dwubiegunową;
 • zaburzenia lękowe, nerwicowe, somatyzacyjne, ataki paniki;
 • problemy psychiczne spowodowane silnym lub przewlekłym stresem;
 • zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne;
 • problemy psychiczne w chorobach somatycznych (np. schorzenia tarczycy, cukrzyca, choroby serca i układu krążenia – zawał serca, nadciśnienie, gastrologiczne –np. jelito drażliwe, ch. wrzodowa, neurologiczne – np. udar, ch. Parkinsona, dermatologiczne, inne);
 • problemy psychiczne w przebiegu zaburzeń odżywiania (jadłowstręt, bulimia, ortoreksja, patologiczne objadanie się itp.);
 • problemy psychiczne w przebiegu ciąży i połogu, okresu menopauzy
 • zaburzenia psychotyczne, w tym psychozy urojeniowe, schizofrenia
 • zaburzenia pamięci, deficyty funkcji poznawczych, otępienia (współpraca z neuropsychologiem, siecią pomocy dziennej, Centrum Spotkań i całodobowej)
 • problemy psychiczne wieku podeszłego (depresja, lęki, zamartwianie się, postawa rezygnacyjna, zaburzenia zachowania i psychozy wieku podeszłego)
 • zaburzenia snu, bezsenność.
 • zaburzenia odżywiania, w tym jadłowstręt, bulimia, ortoreksja, zaburzenia z napadami objadania się, otyłość.
W ramach oferowanej diagnostyki i terapii wystawiane być mogą:
 • recepty na leki refundowane;
 • zaświadczenia o stanie zdrowia i zdolności do pracy (ZUS, KRUS, MOPS,komisja ds. orzekania o niepełnosprawności);
 • skierowania do szpitala, innych ośrodków terapeutycznych.
ESKETAMINA – najnowsza terapia leczenia depresji lekoopornej

Przychodnia Polimed jest jednym z pierwszych ośrodków na Dolnym Śląsku, która oferuje możliwość skorzystania z nowoczesnej metody leczenia depresji lekoopornej esketaminą (Spravato®). Leczenie jest prowadzone przez wykwalifikowany personel w warunkach ambulatoryjnych.

Aby podjąć leczenie w naszej placówce, zadzwoń i umów się na wizytę u specjalisty psychiatry, prof. dr hab. n. med. Joanny Rymaszewskiej (tel. 71 367 11 05).

Wskazania do stosowania Spravato® 

Spravato® jest produktem leczniczym zawierającym substancję czynną esketaminę. Wskazany jest do leczenia osób dorosłych z opornym na leczenie dużym zaburzeniem depresyjnym, którzy nie zareagowali na co najmniej dwie różne terapie lekami przeciwdepresyjnymi w obecnym epizodzie depresyjnym o nasileniu umiarkowanym do ciężkiego.

Spravato® jest stosowany u dorosłych w celu zmniejszenia objawów depresji, takich jak: uczucie smutku, lęk lub poczucie bezwartościowości, trudności ze snem, zmiany apetytu, utrata zainteresowania ulubionymi aktywnościami, poczucie spowolnienia. Spravato® podaje się razem z doustnym lekiem przeciwdepresyjnym.

Kwalifikacja i podawanie Spravato®

 1. Konsultacja psychiatryczna specjalistyczna kwalifikująca do leczenia. Lekarz konsultujący podejmuje decyzję o kwalifikacji do leczenia lekiem Spravato® i ustala całościowy plan leczenia. Podczas wizyty kwalifikującej pacjent otrzymuje poradnik dla pacjentów.
 2. Sposób podawania leku: Lek Spravato® ma postać dozownika z aerozolem do nosa (jeden dozownik zawiera 28 mg leku Spravato®). Lekarz lub pielęgniarka instruuje pacjenta jak stosować aerozol do nosa. Lek przeznaczony jest do samodzielnego podawania przez pacjenta. Pacjent może liczyć na wsparcie lekarza lub pielęgniarki, gdy będzie gotowy do podania leku. Pełna instrukcja dotycząca przyjmowania leku znajduje się w ulotce dla pacjenta.
 3. Po podaniu leku Spravato® mogą wystąpić działania niepożądane i zazwyczaj mają charakter krótkotrwały, dlatego po podaniu leku zawsze konieczne jest pozostanie pod obserwacją w Poradni Polimed przez 40 do 90 minut. W trakcie obserwacji będzie monitorowane samopoczucie i ciśnienie tętnicze krwi. O długości pobytu w placówce i gotowości do jej opuszczenia po podaniu leku Spravato® każdorazowo decyduje lekarz. Pacjent nie może prowadzić auta po przyjęciu leku.

Czas trwania leczenia i częstotliwość podawania leku Spravato®

 • Leczenie lekiem Spravato® trwa co najmniej 6 miesięcy. Plan leczenia jest systematycznie modyfikowany przez lekarza psychiatrę w zależności od dynamiki ustępowania objawów.
 • Schemat dawkowania:
  1. Faza indukcji: 1 – 4 tydzień – lek podawany 2 razy w tygodniu,
  2. Faza podtrzymująca I: 5-12 tydzień – lek podawany 1 raz w tygodniu,
  3. Faza podtrzymująca II: od 13 tygodnia – lek podawany 1 raz na 2 tygodnie.
 • Podczas każdej wizyty pacjent używa od 1 do 3 dozowników w zależności od planu leczenia.
 • Co 4 tygodnie lekarz psychiatra ocenia stan zdrowia i efekty leczenia.

Koszty leczenia

Produkt Spravato® nie jest refundowany. Na całkowity koszt leczenia składają się porady lekarskie, opieka po podaniu leku oraz cena zakupu leku.

 • Wizyta kwalifikująca – 600 zł
 • Wizyta terapeutyczna – 600 zł  (z podaniem leku)
 • Koszt terapii zmniejsza się w trakcie jej trwania, przykładowy koszt leku:
I faza leczenia – lek przez 4 tygodnie podawany 2 razy w tygodniu ( wtorki i czwartki)
koszt I fazy przy średniej dawce
ok. 10 150 zł/m-c
II faza leczenia – lek przez 8 tygodni podawany jest 1 raz w tygodniu
koszt II fazy przy podstawowej dawce
ok. 3 200 zł /m-c
koszt II fazy przy średniej dawceok. 5 075 zł /m-c
III faza leczenia – przez co najmniej 12 tygodni raz na 2 tygodnie
koszt III fazy przy podstawowej dawce
ok. 1 400 zł /m-c
koszt III fazy przy średniej dawceok. 2 800 zł /m-c

Zamawianie leku:

 • Lek zamawiany jest przez lekarza prowadzącego po zakwalifikowaniu pacjenta i opłacenia kosztu minimum 1 tygodnia leczenia (na 7 dni przed podaniem).
 • Po zamówieniu leku nie ma możliwości zwrotu kosztów terapii.
 • Ze względu na ograniczenia prawne dotyczące dystrybucji (Ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii) lek może być podany wyłącznie w Przychodni Polimed we Wrocławiu.