Żródło NFZ

Planuję długie życie – profilaktyka nowotworów skóry

Czym są nowotwory złośliwe skóry? Co to jest czerniak?

Nowotwory skóry stanowią około 10% wszystkich wykrywanych nowotworów złośliwych. Mogą występować na całej powierzchni skóry, jednak najczęściej pojawiają się na odsłoniętych częściach ciała. Większość z nich można wyleczyć za pomocą prostego zabiegu chirurgicznego.

Czerniak jest jednym z najczęściej spotykanych nowotworów złośliwych skóry. Jest najbardziej agresywny spośród wszystkich nowotworów skóry, diagnozowanych u młodych ludzi. Charakteryzuje się agresywnym wzrostem oraz możliwością tworzenia przerzutów, które są trudne w leczeniu. Tymczasem usuniecie czerniaka, kiedy choroba nie jest jeszcze zaawansowana pozwala na wyleczenie ponad 80% chorych. Dlatego tak ważne jest szybkie i prawidłowe rozpoznanie nowotworu!

Czy jestem w grupie podwyższonego ryzyka?

Ryzyko zachorowania na czerniaka i inne nowotwory złośliwe skóry wzrasta jeżeli:

 • posiadasz jasna karnację, rude lub blond włosy, niebieskie oczy, liczne piegi,
 • masz dużą liczbę znamion barwnikowych i znamion w miejscach drażnienia,
 • doznałeś oparzeń słonecznych, szczególnie w dzieciństwie,
 • słabo tolerujesz słonce, opalasz się z dużym trudem lub w ogóle,
 • przebywasz w pełnym słońcu powyżej godziny dziennie,
 • w rodzinie występowały przypadki czerniaka lub inne nowotwory skóry,
 • korzystasz z solarium.

Na co muszę zwracać uwagę?

Nowotwory skóry można łatwo zdiagnozować samemu, jeśli obserwuje się swoją skórę. Zawsze kiedy widzisz nowe znamiona, narośla, przebarwienia lub zmiany w już istniejących pieprzykach jest to sygnał, aby jak najszybciej skonsultować sie z lekarzem. Szczególnie zwróć uwagę na cechy charakterystyczne czerniaka – zapamiętując ABCDE czerniaka:

A – asymetria np. znamię „wylewające się” na jedną stronę

B – brzegi poszarpane, nierównomierne, posiadające zgrubienia

C – czerwony, czarny, niejednolity kolor

D – duży rozmiar, wielkość zmiany powyżej 6 mm

E – ewolucja, czyli postępujące zmiany w znamieniu

Jak mogę uchronić się przed nowotworami złośliwymi skóry?

 • Raz w miesiącu oglądaj swoja skórę – sprawdź, czy Twoje znamiona nie zmieniają się lub czy nie pojawiły się nowe.
 • Gdy zauważysz, że coś podejrzanego dzieje się z Twoim znamieniem, udaj się do chirurga-onkologa. Jeśli chcesz się opalać, rób to z głowa – pamiętaj o stosowaniu filtrów UV, noszeniu czapki i okularów przeciwsłonecznych.
 • Unikaj słońca od 11.00 do 16.00.
 • Nie opalaj się w solarium.
 • Przynajmniej raz w roku odwiedzaj dermatologa lub chirurga-onkologa

Jak leczyć czerniaka i inne nowotwory złośliwe skóry?

Czerniak oraz inne nowotwory skóry we wczesnym stadium są łatwe do wyleczenia poprzez proste chirurgiczne wycięcie zmiany wraz z szerokim marginesem okolicznej tkanki. Często dokonuje się także biopsji węzłów chłonnych położonych najbliżej nowotworu, a jeśli choroba jest zaawansowana włącza się także inne formy leczenia, np. chemioterapie, radioterapie czy immunoterapie.

Jak wygląda badanie skóry?

Wszelkie znamiona, narośla, pieprzyki, które mogą budzić niepokój, powinny zostać zbadane przez lekarza dermatologa lub chirurga – onkologa i, w razie jakichkolwiek wątpliwości, wycięte. Badanie przeprowadzane u specjalisty jest szybkie, bezbolesne i nieinwazyjne. Lekarz ogląda skórę za pomocą dermatoskopu, badanie to pozwala wychwycić wszelkie nietypowe zmiany.

Statystyki

W Polsce co roku rejestruje się kilka tysięcy przypadków nowych zachorowań na nowotwory złośliwe skóry, w tym około 3500 zachorowań na czerniaki.

Czerniak stanowi tylko 6% wszystkich nowotworów skóry, ale jest odpowiedzialny za śmierć aż 80% chorych, którzy umierają z powodu nowotworu złośliwego skóry.

Liczba zachorowań na czerniaka w Polsce podwaja się co 10 lat.

Dowiedz się więcej na stronie www.kodekswalkizrakiem.pl