WITAMINA D3,­ NIE TYLKO NA ZDROWE KOŚCI

Niedobór witaminy d ma być D3 może pogarszać ogólne samopoczucie i stan zdrowia. Sprzyja innym chorobom lub pogarsza ich przebieg. W czasie epidemii COVID-19, z powodu ograniczenia wychodzenia z domu Public Health England zaleciła obywatelom suplementację witaminy D.

Wiadomo od dawna, ze witamina D­­3 jest niezbędna do prawidłowego rozwoju kości od dzieciństwa przez całe życie człowieka. Wiadomo też, że jej niedobór może mieć znaczenie w profilaktyce, a nawet leczeniu innych chorób. Przełom w poglądach nad działaniem wit. D3 ­nastapił w końcu lat 70-tych kiedy wykryto obecność receptorów tej witaminy w różnych narządach. Pozwoliło to na odkrycie wielu nieznanych dotąd działań wit. Da także opracowanie zasad jej stosowania u dzieci, młodzieży i dorosłych. Wykazano, że w Polsce w okresie od października do marca ilość powstającej w skórze pod wpływem słońca wit. D3 jest zdecydowanie niedostateczna i konieczna jest jej suplementacja.

Zaskoczeniem może być fakt, ze także latem ekspozycja na słońce często bywa niedostateczna, ze względu na długotrwałe przebywanie w pomieszczeniach zamkniętych ( praca, przedszkole, domowy model życia szczególnie u seniorów, itp.), a także stosowanie kremów z filtrem ochronnym na skórę. Wymaga to przyjmowania u wielu osób suplementacji wit. D3 także latem. Przy braku ekspozycji na promienie słoneczne nawet urozmaicona, tzw. zdrowa dieta, nie pozwala pokryć zapotrzebowania na tą witaminę. Warto zbadać stężenie wit D3 we krwi i skonsultować się z lekarzem ( rodzinnym, reumatologiem, endokrynologiem) aby stwierdzić czy wskazane jest przyjmowanie tej witaminy w formie leku lub suplementu diety, jakie preparaty zastosować i jakie dawki będą optymalne dla danej osoby. Czy podawać witaminę codziennie, czy 1x na 7 dni, czy 1x na 30 dni ? W ostatnich latach problemy niedoboru wit D i jej suplementacji są opisywane w wielu gazetach, szczególnie popularnych kolorowych poradników dla kobiet. Bywa, że niektóre osoby na własną rękę przyjmują duże dawki witaminy co może być także groźne dla zdrowia i życia. Polecamy artykuł w Medycynie Praktycznej pod tytułem Witamina D – jaka dawka jest bezpieczna? Publikacja ta, która jest przeznaczona dla pacjentów, przedstawia aktualną wiedzę i zalecenia w zakresie diagnostyki niedoboru i przyjmowania wit D3.

źródło artykułu