Elektrokoagulacja

Co to jest elektrokoagulacja zmian skórnych?

Zabieg elektrokoagulacji polega na termicznym uszkodzeniu tkanek przy użyciu prądu elektrycznego. Metodą elektrokoagulacji bezpiecznie i szybko usuwa się wiele zmian skórnych jak włókniaki miękkie, brodawki płaskie, brodawki narządów płciowych, przerośnięte gruczoły łojowe, brodawki łojotokowe, wirusowe (kurzajki), rozszerzone naczyńka, małe naczyniaki i inne zmiany.

Kto przeprowadza zabieg?

Do zabiegu kwalifikuje i przeprowadza go lekarz dermatolog lub chirurg onkolog.

Przebieg zabiegu

Zabieg polega na koagulacji .zmienionej tkanki przy użyciu elektrody. Jeśli zmiana jest drobna zabieg powoduje minimalną bolesność i może nawet nie wymagać znieczulenia lub stosuje się krem znieczulający na skórę. Przy większych lub głębszych zmianach podawane jest znieczulenie cienką igłą w miejscu zmiany. Znieczulenie może powodować niewielkie pieczenie. Po elektrokoagulacji czas gojenia skóry jest indywidualny i trwa od 1 do 3 tygodni.

Rady po zabiegu

Po zabiegu zaleca się unikanie ekspozycji na słońce, stosowanie wysokich filtrów, unikanie długotrwałego moczenia np. długich kąpieli. Nie należy zrywać strupka. Jeśli lekarz zaleci należy zastosować maści p/zapalne, p/bakteryjne i/lub kremy łagodzące.

Zalety elektrokoagulacji

Zabieg powoduje jedynie niewielki dyskomfort, bez krwawienia, jest aseptyczny, nie wymaga rekonwalescencji.

Przeciwwskazania do elektrokoagulacji:

  • posiadanie rozrusznika serca
  • choroby z upośledzonym krzepnięciem krwi
  • nieuregulowana cukrzyca
  • ciąża
  • skłonność do tworzenia rozległych blizn
  • przebyte do 2 tygodni przed planowaną elektrokoagulacją zabiegi jak peeling chemiczny lub mikrodermabrazja
  • Intensywna ekspozycja na słońce w okresie do 2 tygodni przed elektrokoagulacją.

Jak przygotować się do badania?

W dniu badania należy umyć badaną część ciała. Przeciwwskazane jest używanie kremów, maści lub balsamów na skórę, w okolicy, gdzie będzie wykonywane badanie. Bezpośrednio przed badaniem należy poinformować lekarza o aktualnie przyjmowanych lekach. Osoby zażywający doustne leki przeciwzakrzepowe powinny na 3 dni przed badaniem zacząć stosować heparynę drobnocząsteczkową, oczywiście za wcześniejszą zgodą lekarza prowadzącego. Z kolei pacjenci z miastenią w dniu badania nie powinni przyjmować leków przeciw miastenii.

Cennik
Elektrokoagulacja 1 zmiany (Cena zabiegu zależna od ilości zmian)180 zł

Oddział
Plac Powstańców Śląskich 1/116
+48 728 888 601
71 367 11 05

Oddział
przy ul. Energetycznej 8/1
+48 796 169 103
71 361 86 30